ردیابی از طریق شماره
ردیابی از طریق شماره موبایل با نصب برنامه GPS Phone Tracker
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

لینک های آلوده را چگونه بشناسیم ؟

لینک های آلوده

این روزها و در زمانی که عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات نامیده می شود، در کنار نرم افزارها و برنامه هایی که با هدف ایجاد آسایش و یا سرگرمی برای کاربران ساخته می شوند، ویروس ها و بدافزارهای زیادی هم وجود دارند که با هدف خرابکاری و یا جاسوسی به کامپیوترها و گوشی ها نفوذ می کنند. یکی از مهم ترین راه های ورود ویروس ها و بدافزارها به گوشی یا کامپیوتر، متصل شدن به اینترنت و شبکه های غیر آلوده است. حال اینکه شما چگونه به این شبکه های آلوده متصل می شوید و چگونه می توان از متصل شدن به آنها جلوگیری کرد، سوالی است که در ادامه پاسخ خواهیم داد. اکثر افراد تنها با کلیک برروی لینک های آلوده به این شبکه ها متصل می شوند و ورود به این شبکه ها در انتها برای آنها بسیار گران تمام می شود، تا جایی که ممکن است تمام اطلاعات شخصیشان را فرد یا گروه هکری که در پشت پرده قرار دارند، ببینند. اما نمی توان که هیچوقت برروی هیچ لینکی کلیک نکرد چرا که تنها تعدادی از لینک های موجود آلوده هستند و ممکن است توسط افراد هکر فرستاده شده باشند. بنابراین باید بتوانیم لینک های آلوده را از غیر آلوده ها تشخیص دهیم تا با خیالی آسوده امور خود را در سطح اینترنت انجام دهیم. در ادامه مطلب روش های شناسایی لینک های آلوده را توضیح خواهیم داد.

لینک آلوده چیست ؟

اگر شما بدون داشتن برنامه های حفاظت کننده مانند آنتی ویروس ها، به اینترنت متصل شوید و وارد سایت های مختلف شوید، احتمال اینکه به ویروس ها یا بدافزارها آلوده شوید بسیار زیاد می شود. تعداد بسیار زیادی از این بدافزارها و ویروس ها از طریق کلیک برروی لینک های آلوده به دستگاه شما منتقل می شوند و در زمان بسیار کمی سیستم شما را آلوده می کنند.

لینک را می توان این گونه تعریف کرد که به طور کلی در دنیای اینترنت و وب، به هر سورس یا گزینه ای که در یک صفحه، داکیومنت، سرویس یا برنامه اینترنتی وجود داشته باشد که کاربر با استفاده از آن، به صفحه، داکیومنت، سرویس یا برنامه اینترنتی دیگری متصل شود، لینک می گویند. به عبارت ساده تر، اگر شما در یک صفحه اینترنتی روی یک گزینه کلیک کرده و به صفحه دیگر، یا مکان دیگری از همان صفحه هدایت شوید، در واقع شما روی یک لینک کلیک کرده اید.

لینک ها دارای گستردگی فراوانی هستند و می توانند شامل دانلود ها، نمایش ویدیو، پخش موزیک، اجرای برنامه ها، نمایش صفحات و … شوند. بنابراین لینک ها نقش پر رنگی در ایجاد ارتباط در اینترنت دارند و بدون آن ها اینترنت معنای امروزی خود را نخواهد داشت.

لینک های آلوده هم دقیقا مشابه لینک های مفید موجود در اینترنت هستند و تفاوت چندانی با آن ها ندارند. لینک های آلوده می توانند در هر شکلی که در بالا عنوان شد، در اینترنت ظاهر شوند. بنابراین شناسایی لینک های آلوده از لینک های مفید چندان ساده نیست. اصولا لینک های آلوده به مجموعه لینک هایی گفته می شود که کاربر را به مسیری هدایت می کنند که منجر به آسیب رساندن به او و آلوده شدن سیستم وی به ویروس ها و بد افزار ها می شود.

هدف از ساخت لینک های آلوده چیست؟

شاید اکنون این سوال برای شما پیش بیاید که هدف از ساخت لینک های آلوده چیست و چرا این لینک های مخرب در محیط اینترنت وجود دارد؟ در پاسخ به این سوالات نمی توان یک جواب ساده داد چرا که برای ساخت لینک های آلوده اهداف زیادی وجود دارد که برخی از این اهداف انتشار ویوس ها، انتشار بدافزارها و در نهایت هک و دسترسی به اطلاعات مهم می باشد. می توان گفت که مهم ترین هدف از ساخت این لینک ها، هک و جاسوسی از سیستم های دیگران می باشد. هکر ها کاربر مورد نظرشان را ترغیب به باز کردن این لینک ها می کنند تا پس از کلیک و باز کردن لینک، برنامه جاسوسی خود را برروی گوشی یا کامپیوتر فرد قربانی نصب کنند. این برنامه که بدون متوجه شدن قربانی برروی گوشی او نصب می شود تمام اطلاعات موجود در سیستم او را برای هکر ارسال می کند.

این برنامه های مخرب حتی ایمن ترین برنامه ها مانند تلگرام را نیز می توانند هک کنند. بنابراین آنچه که مسلم است این است که باید در برخورد با لینک های آلوده نهایت دقت را داشته باشیم و از کلیک برروی آنها پرهیز کنیم.

شناسایی لینک های آلوده

روش های شناسایی لینک های آلوده از لینک های مفید کم نیستند و برخی از آنها نیز دارای پیچیدگی های زیادی می باشند. ما در ادامه این مطلب چند مورد از روش های ساده شناسایی لینک های آلوده را معرفی خواهیم کرد .

بررسی مسیر لینک

بررسی مسیر لینک یکی از راحت ترین روش های شناسایی لینک های آلوده می باشد. برای شناسایی مسیر لینک، هنگامی که با لینک مشکوک برخورد کردید قبل از کلیک برروی آن، نشانگر موس را روی لینک قرار دهید، سپس در گوشه صفحه آدرس کامل لینک را مشاهده خواهید کرد. در گوشی های هوشمند نیز می توانید چندثانیه انگشت خود را روی لینک مورد نظر نگه دارید و با انتخاب گزینه نمایش لینک، مسیر لینک را مشاهده نمایید.

قابل ذکر است که صفحات فیشینگ که معمولا برای سرقت اطلاعات کارت های بانکی استفاده می شوند، آدرسی مشابه آدرس صفحات اصلی دارند و باید برای شناسایی آنها دقت فراوانی به خرج دهید.

 لینک های کوتاه شده

هکرها برای مخفی کردن مسیر لینک های آلوده، از ابزار های کوتاه کننده لینک استفاده می کنند. این ابزارها به هکر کمک می کند تا لینک های طولانی را در چند کاراکتر خلاصه کند و اینگونه فرد قربانی نمی تواند آدرس اصلی لینک را ببیند. برای شناسایی چنین لینک هایی باید از سرویس های خاصی که به همین منظور تهیه شده اند، استفاده کرد.

به طور مثال CheckShortURL.com یک نمونه از سرویس هایی است که برای شناسایی آدرس دقیق لینک ها، وجود دارد. می توانید لینک کوتاه شده مورد نظر خود را در این وب سایت وارد کرده و سپس آدرس بزرگ شده و دقیق آن را مشاهده کنید. علاوه بر این وب سایت، سرویس Unshorten.It نیز از جمله سرویس های محبوب در این زمینه است.

چک کردن لینک های مشکوک با اسکنر

استفاده از چک کننده های لینک یکی دیگر از راه های شناسایی لینک های آلوده می باشد. برای این کار اسکنرهایی وجود دارد که می تواند تمامی لینک های مشکوک را بررسی و شناسایی کند. VirusTotal.com یکی از این اسکنرها می باشد که کار بررسی و شناسایی لینک های آلوده را به خوبی می تواند انجام دهد.

استفاده از ماشین مجازی

یکی دیگر از روش های شناسایی لینک های مشکوک، استفاده از ماشین های مجازی یا Virtual Machines می باشد. ماشین های مجازی برای تست لینک ها و شناسایی لینک های الوده در حین وب گردی استفاده می شوند. با نصب یک ماشین مجازی برروی سیستم خود می توانید از خطراتی که سیستم شما را تهدید می کند در امان باشید.