ارزهای دیجیتال چیستند؟ + 3 دسته از انواع ارزهای دیجیتال
نوامبر 19, 2020
نمایش همه

بلاک چین چیست؟

بلاک چین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین  یکی از فناوری هایی است که در عرصه ی ارزهای دیجیتالی استفاده می شود. درک این فناوری برای افرادی که با دنیای دیجیتال سر و کار نداشته اند همیشه سخت بوده. اما در این جا تلاش می کنیم با زبانی ساده برای شما این موضوع را توضیح دهیم.

ارزهای دیجیتال با سرعت بسیار زیادی در حال رشد هستند . تا کنون انواع ارز دیجیتال به بازار وارد شده است. افراد می توانند با استفاده از این ارزهای دیجیتال تراکنش بین المللی داشته باشند. علاوه بر این راهی برای ذخیره ی سرمایه های شما است بدون این که دولت بتواند متوجه آن شود. از این رو افرادی که دارایی های آزاد زیادی دارند بیشتر تمایل دارند که این دارایی ها را در صنعت ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

بلاک چین چیست؟

Blockchain در انگلیسی از ترکیب دو واژه ی Block و Chain ساخته شده است. Block که به معنای بلوک است. احتمالا زمانی که نام بلوک را می شنوید به یاد جسمی مکعب شکل می افتید!. حقیقت هم همین است اما باید بدانید که در دنیای ارزهای دیجیتال چیزی به عنوان مکعب نداریم. در واقع واژه ی بلوک در فناوری بلاک چین برای ساده سازی درک آن به کار برده شده است. پس بدانید که در بلاک چین با بلوک های فیزیکی سر و کار نداریم . درواقع بلوک ها فرضی هستند.

بلاک چین

بلاک چین اطلاعات را به صورت جهانی منتظر می کند

Chain در انگلیسی به معنای زنجیره است. بنابراین ترکیب دو واژه ی بلاک چین به فارسی “زنجیره ی بلوکی” خواهد بود. این که چرا از زنجیره استفاده شده است هم فلسفه ی خاص خود را دارد. زنجیره در واقع متصل کننده حلقه های مختلف به همدیگر است. در واژه ی بلاک چین، زنجیره نشان می دهد که بلوک های اطلاعاتی موجود در بلاک چین به هم دیگر متصل شده اند . پس یک رشته ی به هم پیوسته را تشکیل داده اند.

بنابراین با دو سوال اصلی رو به رو می شویم: اول این که این بلوک ها چه چیزی را در خود نگهداری می کنند. دوم این که اتصال آن ها که از واژه ی زنجیره استفاده شده است به چه شکلی است.

محتویات بلوک های بلاک چین

بلوک های اطلاعاتی، اطلاعات موجود در بلاک چین را نگهداری می کنند.

همانطور که می دانید در هر شبکه ی ارز دیجیتال به عنوان مثال در شبکه ی اتریوم، تعداد زیادی تراکنش در روز انجام می شود. همه ی این تراکنش ها برای این که معتبر و قابل استناد باشند باید حتما در جایی ثبت شوند. این ثبت شدن در همه ی فعالیت های اقتصادی دیگر هم مهم است . بنابراین فقط مخصوص ارز دیجیتالی و بلاک چین آن ها نیست.

بلاک چین

بلاک چین ها در بسیاری ازز سیستم های اطلاعاتی غیر از ارزهای دیجیتال استفاده می شوند

بلوک هایی که از آن ها نام بردیم در واقع واحد هایی مجازی از همین اطلاعات هستند. تصور کنید که اطلاعات یک تراکنش به صورت عدد و رقم هستند . این اطلاعات حجم 10 کیلوبایت را اشغال می کنند. در این صورت، هر تراکنشی که انجام شود اطلاعات خود را در یک بلوک اطلاعاتی ذخیره می کنند . پس قسمتی از حجم بلوک را پر می کنند. بنابراین متوجه این موضوع شدید که یک بلوک فقط به عنوان یک محدود کننده ی حجم عمل می کند .(به صورت فیزیکی وجود ندارد.) حالا سوال این است که حجم این بلوک ها چقدر است؟

حجم بلوک های بلاک چین چقدر است؟

این سوال بستگی به این دارد که در مورد کدام یک از ارزهای دیجیتالی صحبت می کنید. به عنوان مثال در پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین، حجم هر بلوک اطلاعاتی یک مگابایت است. با توجه به غیر متمرکز بودن بیت کوین ، نمی توان این حجم را تغییر داد. با این که در هر بلوک در بلاک چین بیت کوین تعداد بسیاری از تراکنش ها اطلاعات خود را ذخیره می کنند. اما تراکنش های بیت کوین با کاهش سرعت زیادی مواجه شده است که کاربران آن را ناراضی کرده است.

راه نهایی برای این که این تراکنش ها بتوانند با قدرت بیشتر و سرعت بیشتری انجام شوند وجود دارد. وآن  راه این است که تراکنش ها به یک زنجیره و بلاک چین دیگر ارائه شوند. البته در حال حاضر هم کارمزد تراکنش های بیت کوین بالا رفته است . شما می توانید با پرداختن این کارمزد در صف اول تراکنش ها قرار بگیرید. در واقع با پرداخت کارمزد می توانید سرعت تراکنش خود را افزایش دهید.

در مورد ارزهای دیجیتال دیگر این حجم افزایش یافته است. به عنوان مثال در لایت کوین هر بلوک اطلاعاتی 4 مگابایت حجم دارد. در ارزهای دیجیتال دیگر که تیم توسعه دهنده ی قوی را دارند می توان تا حدود زیادی حجم این بلوک های اطلاعاتی را افزایش دادو با این کار تراکنش های بیشتری را در ثانیه پردازش کرد.

اتصال بلوک های بلاک چین به همدیگر به چه معنا است؟

همانطور که گفته شد بلاک چین یک زنجیره به هم پیوسته از همین اطلاعات است که ثبت شده. بسیاری از افراد اتصال بلوک ها در یک بلاک چین را با پل بلاک چین اشتباه می گیرند. اما باید توجه داشته باشید که پل بلاک چینی ارتباط بین بلاک چین های مختلف را  برقرار می کند. در حالی که در یک بلاک چین به تنهایی هم اتصالات خاص وجود دارند. این اتصالات هم به صورت فیزیکی نیستند و به صورت هش نگاری شده و دیجیتالی اند.

بلاک چین

هر بلوک در بلاک چین اطلاعات خاص دارد که به بلوک قبل متصل می شود، جز جنسیس بلاک اولیه

برای درک ساده تر، تصور کنید که روی هر بلوک شماره ی آن وجود داشته باشد. علاوه بر این شماره ی مخصوص به خود را دارد، باید شماره ی بلوک قبل از خود را هم داشته باشد . با این روش بلوک شماره ی 5، هم شماره ی 5 را دارد و هم 4. بلوک شماره ی 4 هم شماره ی 4 را دارد و هم 3 و… این روند ادامه دارد و در ساخت هر بلوک جدید هم رعایت می شود. بنابراین اتصالی به شکل اطلاعاتی صورت می گیرد.

حالا به نظر شما این اتصال داشتن بلوک ها به همدیگر چه فایده ای دارد؟

مشخص است که این کار بی دلیل انجام نشده است. بلاک چین در واقع یک دفتر کل توزیع شده است که در پلتفرم های مختلفی مانند CeFi یا دیفای تفاوت هایی دارد. اما توزیع شده بودن آن ویژگی ای است که باعث می شود بلوک ها به هم متصل شوند.

توزیع شدگی به این معنی است که اطلاعات موجود در بلاک چین بین همه ی افرادی که از آن ارز دیجیتال استفاده می کنند پخش می شود. یعنی اگر شما در ایران تراکنشی را با استفاده از ارز دیجیتال اتریوم انجام دهید، در آن طرف دنیا فردی می تواند بفهمد که از چه آدرس کیف پولی، چه مقدار ارز دیجیتال به کدام آدرس کیف پول دیجیتال ارسال شده است. در نگاه اول همه فکر می کنند که این کار امنیت ارز دیجیتال را پایین می آورد چون همه ی کاربران به اطلاعات دسترسی دارند.

 اما جالب اینجاست که همین توزیع شدگی باعث می شود که امنیت این ارزها بالا تر برود. در راهنمای خرید ارز دیجیتال همیشه به این موضوع اشاره می شود که بلاک چین آن برای امنیت بیشتر باید توزیع شده باشد. هدف اصلی از این کار این است که بتوان چندین هزار نسخه از بلاک چین و اطلاعات آن را تهیه نمود. با این کار اگر هکری بخواهد اطلاعات موجود در بلاک چین را تغییر دهد، باید همه ی این نسخه ها را در سراسر دنیا تغییر دهد. در حالی که تعداد زیادی از نسخه ها مشخص نیست در چه شرایطی و در چه مکانی نگهداری می شوند!

محدودیت های زمانی

یکی از سوالاتی که کاربران ارز دیجیتال همیشه مطرح می کنند این است که افزایش دادن حجم بلوک های اطلاعاتی از چه طریقی می تواند باعث شود که سرعت تراکنش ها بالاتر برود؟ بسیاری از افراد تصور می کنند که بلوک ها پی در پی از اطلاعات پر می شوند و حالا اگر 8 مگابایت داده داشته باشیم، چه فرقی می کند که در 8 بلوک یک مگابایتی ذخیره شوند یا در یک بلوک 8 مگابایتی؟

تفاوت در این است که هر بلوک اطلاعاتی برای این که در بلاک چین ثبت شود و به زنجیره ی اصلی متصل شود، مقداری زمان اجباری برنامه ریزی شده نیاز دارد. باز هم به سراغ بیت کوین می رویم. در بیت کوین هر بلوک اطلاعاتی 10 دقیقه زمان نیاز دارد که ثبت شود. حتی اگر از قوی ترین انواع ماینر بیت کوین هم استفاده کنید، باز هم نمی توانید در زمان کمتر ثبت را انجام دهید.

حالا می توانید متوجه شوید که با این محدودیت زمانی که وجود دارد، ثبت کردن 8 مگابایت اطلاعات، در 8 بلوک یک مگابایت به اندازه ی 8*10 یعنی 80 دقیقه طول می کشد. در صورتی که اگر بخواهیم همین 8 مگابایت را در یک بلوک 8 مگابایتی ذخیره کنیم، به اندازه ی زمان یک بلوک یعنی 10 دقیقه طول می کشد. پس سرعت بیشتری را در تراکنش ها خواهیم داشت.

جمع بندی

بلاک چین یکی از مهمترین فناوری هایی است که در این قرن به ثبت رسیده . سیستم ثبت اطلاعاتی در بلاک چین به قدری جالب توجه بود که هم اکنون بسیاری از شرکت ها و یا حتی بیمارستان ها و مراکز آموزشی برای ثبت اطلاعات از آن استفاده می کنند. بنابراین می توان گفت بلاک چین بستر مناسبی را برای انواع فعالیت ها ایجاد کرده است.

اگر قصد خرید اتریوم، بیت کوین یا خرید ارز دیجیتال دیگری را دارید یا می خواهید با ویژگی های بیشتری از بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا شوید می توانید به صرافی معتبر شاه کوین مراجعه کنید.