ارز دیجیتالی
ارز دیجیتالی چیست؟ + 3 روش کسب درآمد از آن
نوامبر 1, 2020
ارزهای دیجیتال چیستند؟ + 3 دسته از انواع ارزهای دیجیتال
نوامبر 19, 2020
نمایش همه

انواع ارز دیجیتال را بشناسید

انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال  ، ویژگی ها و فایده هایی که ارز های دیجیتال به نسبت مابقی ارز های حاضر در بازار حقیقی دارند موجب شده تا این مدل رمز ارز ها قابل توجه روز افزون مردم قرار گیرند . برخی ویژگی های بارز این مدل ارز ها از بین رفتن واسطه ها ، کم کردن حداکثری هزینه ها ، ایجاد امنیت خیلی بالا ، ناشناس بودن هویت دو سر معامله و غیر ممکن بودن انجام تقلب و کلاهبرداری در اعمال معاملات به واسطه آنها می باشد .

نخستین رمز ارز معرفی شده به بازار بیت کوین می باشد که مخصوصا از سال 2018 و بعد از بالا رفتن قیمت ناگهانی که در آن رخ داد مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت به نحوی که لقب پادشاه ارز های دیجیتال را به خود اختصاص داده است و بعد از آن مابقی ارز های دیجیتال نیز به بازار ورود پیدا کرده اند .

ارز های دیجیتال دارای مزایا و کاربرد های بسیار متفاوتی  به نسبت هم دیگر هستند از این رو بهره بردن از هر کدام از این مدل ارز ها موجب تسهیل در انجام معاملات گوناگون شده و با در نظر گرفتن به این تفاوت کاربرد تقسیم بندی متفاوتی به خاطر ارز های دیجیتال ارائه شده است . در ادامه این مقاله به بررسی دسته بندی مختلف ارز های دیجیتال و کاربرد هر کدام پرداخته شده است .

1- پول های دیجیتال

پول های دیجیتال مثل پول های حقیقی کاربرد دارد و توانایی سیو و انتقال ارزش ، سرمایه گذاری ، قابلیت خرید و … دارند . ویژگی این مدل پول ها به نسبت پول های حقیقی در عدم نیاز حمل و نقل به دلیل موجود نبودن ماهیت فیزیکی ، تسهیل در انجام معاملات بابت از بین بردن واسطه ، مصونیت تورمی و کم کردن ارزشی ، امنیت خیلی بالا و … می باشد که موجب برتری این مدلارز ها به نسبت مابقی ارز های حاضر در جهان حقیقی شده است .

انواع ارز دیجیتال به واسطه ماینر ها با بهره از انواع روش های استخراج ارز دیجیتال استخراج می شوند .

برخی انواع ارز دیجیتال که در دسته بندی پول های دیجیتالی جای می گیرند می توان به بیت کوین ( BTC ) ، لایت کوین ( LTC ) ، ورت کوین ( VTC ) ، دوژ کوین ( DOGE ) و نانو ( NANO ) اشاره کرد که در حوضه شبکه بلاک چین به طور غیر متمرکز فعالیت می کنند . اصلی ترین پول دیجیتالی بیت کوین می باشد که در سال 2008 به واسطه فرد یا گروهی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی و در سال 2009 در بازار ارائه شد و از سال 2018 قابل توجه خیلی از افراد قرار گرفته است و بالا ترین مقدار سرمایه در بازار ارز دیجیتال را به خود نسبت داده است .

انواع ارز دیجیتال

بیت کوین و انواع ارز دیجیتال دیگر

تمام ارز های نام برده شده رمز پایه می باشد و از امنیت خیلی بالایی در مقابل هک شدن برخوردار می باشند ، معمولا از شبکه انتقال همتا به همتا P2P و یا شبکه بلاک چین بهره برده و هویت اشخاص در این مدل تراکنش ها ناشناس می باشد . از سوی دیگر پول دیجیتالی خود به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

 ارز های دیجیتال ثابت ( StableCoin ) : این مدل ارز ها دارای پشتوانه می باشند ، این پشتوانه قادر است هر دارایی را شامل شود ( مثل طلا ، ارز های فیزیکی یا هر دارایی مالی که بشود روی آن قیمت گذاری اعمال کرد ) و نیز از نوسانات قیمتی در پناه بوده که در نتیجه دارای برتری نسبت به ارز های کاغذی حاضر در بازارمی باشند . اساسی ترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتالی ثابت تتر ( USDT ) است .

 ارز های دیجیتال امن ( Privacy ) : از مهمترین مزیت های این مدل ارزها مشخص نبودن هویت دو سوی معامله می باشد به این منظور که در زمان انجام معامله هویت اشخاص کاملاً نامشخص بوده و هیچ گونه راهی برای پیگیری و شناسایی کاربرانی که معاملات را به انجام رسانده اند وجود ندارد . برخی از مزیت ها یا در واقع ویژگی های ارز های امن این می باشد که مشمول مالیات نمی شوند ، به خصوص برای انجام معاملات با حجم زیاد انتقال وجه خیلی به صرفه نیز می باشد .

از اصلی ترین انواع ارز دیجیتال امن می شود به مون رو ( XMR ) ، زی کش ( Zcash )، نو کوین ( Nav Coin ) ، فور ( PHR ) و زن کش ( ZEN ) اشاره نمود . همه این ارز ها بر پایه بلاک چین قرار گرفته شده است و هر کدام کاربرد و مزیت خاص خود را در بازار ارز دیجیتال دارا می باشند .

2- ارز های دیجیتال پلتفرمی

دسته دوم ارز های دیجیتالی پلتفرم ها می باشند که یک مدل قرارداد هوشمند بوده و مانند پول های دیجیتال براساس شبکه بلاک چین هستند . این ارز های دیجیتالی رمز پایه ای نرم افزار هایی می باشند که توانایی انجام فعالیت های گوناگون را در حوضه شبکه بلاک چین به کاربران می دهند . پلتفرم ها ویژگی های زیادی دارند که برخی از آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

  • از بین بردن واسطه ها از معاملات 

  • کم کردن هزینه انجام معاملات به واسطه از بین بردن واسطه ها

  • امنیت بسیار بالای معاملات به دلیل بهره از کد های دیجیتالی خیلی پیچیده ای که در این قرارداد های هوشمند بهره برده می شود .

  • به وجود اوردن امکان ایجاد اپ های غیر متمرکز (DApps) مانند (ICO) ها با بهره از این پلتفرم ها .

نخستین و اساسی ترین پلتفرم به وجود امده در بازار ارز های دیجیتال اتریوم می باشد که در ادامه به تعریف این پلتفرم و مزیت های آن پرداخته شده است :

 اتریوم (ETH)

نسل دوم ارز های دیجیتال را رمز ارز اتریوم ایجاد کرده است که پس از بیت کوین به بازار معرفی و با استقبال  زیادی نیز مواجه شد . اتریوم یک مدل ارز دیجیتالی رمز پایه می باشد که در حوضه شبکه بلاک چین فعالیت می کند و به کاربران این اجازه را می دهد تا همه قرارداد ها را به طور دیجیتالی و در قالب قرارداد های هوشمند به یاری شبکه بلاک چین انجام دهند .

انواع ارز دیجیتال

اتریوم

از این جهت می توان گفت اتریوم قبل از اینکه یک ارز دیجیتال باشد یک برنامه قابل برنامه ریزی غیر متمرکز است که در حوضه شبکه بلاک چین فعالیت کرده و اجازه انجام قرارداد های هوشمند را به کاربران می دهد ، این قرارداد ها بعلاوه انتقال پول توانایی انتقال مابقی دارایی های مالی را نیز به طور غیر متمرکز و بدون نیاز به واسطه می دهد .

پلتفرم های کاربردی و اساسی دیگری نیز وجود دارد که تمامی بعد از اتریوم به بازار ورود پیدا کرده اند و امکانات مختلفی را به کاربران ارائه می دهند که برخی از آنها می توان به نئو (NEO) ، کاردانو (ADA) ، ای او آس (EOS) و … اشاره کرد .

3- ارز های دیجیتال مالی

ارز های دیجیتال مالی بخش خیلی عظیمی از ارز های دیجیتالی را تشکیل می دهند و به طور پلتفرم و یا ارز های گوناگون وجود دارند . هدف از ایجاد این مدل ارز ها انجام انواع فعالیت های مالی به طور دیجیتالی با از بین بردن واسطه ها و پایین ترین هزینه ممکن می باشد . ارز های دیجیتالی مالی انواع گوناگونی دارند که هر یک از آنها خدمات منحصر به فردی را به کاربران خود ارائه می دهند و با ارائه این امکانات موجب راحتی در انجام فعالیت های مالی کاربران می شوند ، این ارز ها به 6 دسته اساسی دسته بندی می شوند که عبارتند از :

 ارز های دیجیتالی پرداخت :

ارز های دیجیتالی پرداخت در اصل پلتفرم هایی می باشند که هدف از تشکیل آنها انجام معاملات و تراکنش ها به طور آنلاین و غیر متمرکز است، با انجام پرداخت ها به واسطه این پلتفرم ها از راه کیف پولانواع ارز دیجیتال های آنها همه  واسطه های حاضر در بین دو سوی انجام معاملات از بین رفته و هزینه انجام آنها به کمترین خواهد رسید . اصلی ترین پلتفرم های پرداخت عبارتند از : اومیسگو (OMG) ، ریپل (XRP) ، استلار لومنز (XLM) و ریکوئست نتورک (REQ) که هریک مزیت های خاص خود را دارا می باشند و در پرداخت های گوناگونی بهره برده می شوند.

 ارز های دیجیتالی صرافی ها :

ارز های دیجیتالی صرافی متداول ترین ابزار برای خرید و فروش ارز های دیجیتالی به حساب می اید و در اصل پلتفرم هایی می باشند که به طور آنلاین در حوزه بلاک چین فعالیت کرده و وظیفه خرید و فروش رمز ارز های گوناگونی را بر عهده دارند . این مدل پلتفرم ها در سه دسته ارز های دیجیتالی صرافی های متمرکز ، غیر متمرکز و هم کنش پذیر تقسیم بندی می شوند که هر یک از آنها ویژگی و معایب مخصوص خود را دارند .

یکی از معتبرترین صرافی های داخلی صرافی ارز دیجیتال شاه کوین می باشد . که برای خرید و فروش بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر می توانید به آن مراجعه کنید.

 ارز های دیجیتالی سرمایه گذاری :

این مدل ارز ها نیز در حوضه بلاک چین و به طور غیر متمرکز فعالیت می کنند و هدف از تشکیل آنها راحتی و پایین اوردن هزینه در انجام معاملات سرمایه گذاری از راه از بین بردن واسطه ها و همچنین بالا بردن امنیت ارز های دیجیتال و این مدل معاملات است که اساسی ترین آنها پالی مث (POLY) ، ایکونومی (ICN) ، کریپتو ۲۰ (C20) هستند .

 ارز های دیجیتال قرض و وام :

اعطای وام بدون واسطه و به طور غیر متمرکز در حوضه بلاک چین را ممکن می سازند که اساسی ترین آنها عبارتند از : ات لند (LEND) ، ریپیو کردیت نتورک (RCN)

 ارز های دیجیتال جذب سرمایه :

پلتفرم هایی می باشند که جذب سرمایه و پول را با بهره از شبکه بلاک چین به طور غیر متمرکز ممکن می سازند ، اساسی ترین این مدل ارز ها کیک آی سی او (KICK) می باشد .

 ارز های دیجیتالی بیمه :

امکان بیمه کردن به واسطه قرارداد های هوشمند به طور غیر حضوری در شبکه بلاک چین را فراهم می سازد، اساسی ترین ارز دیجیتالی بیمه بایت بال (GBYTE) می باشد که قرارداد های هوشمند بیمه در حوضه بلاک چین را ارائه می دهد . 

قابل به ذکر می باشد که برای تصمیم گیری در مورد مدل ارز دیجیتال انتخابی برای انجام معاملات نیاز به شناخت اساسی درباره هر کدام از این ارز ها و نیز داشتن تسلط لازم بر روی انواع ارز دیجیتال به موجب پیش بینی روند بازار آنها و جلوگیری از انتخاب نادرست و تحمیل زیان است .