انواع ارز دیجیتال
انواع ارز دیجیتال را بشناسید
نوامبر 2, 2020
بلاک چین
بلاک چین چیست؟
دسامبر 21, 2020
نمایش همه

ارزهای دیجیتال چیستند؟ + 3 دسته از انواع ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال نوعی از ارزهای مستقل هستند. که تقریبا از سال 2009 وارد بازار جهانی شدند.مورد خرید و فروش قرار گرفتند. با توجه به این که این ارزها در بازار جهانی فعلی تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند، می توان گفت بیشترین توجه کاربران حوزه های اقتصادی مختلف را به خود جلب کرده اند. در این مقاله می خواهیم بدانیم ارزهای دیجیتال چیستند و انواع ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

انواع ارزهای دیجیتال

انواع این ارزها را می توان به سه دسته ی اصلی تقسیم کرد. هر یک از این تقسیم بندی ها هم زیر گروه هایی دارد. که به صورت جداگانه فعالیت مشخصی را انجام می دهند. اما باید بدانید که ممکن است یک ارز دیجیتال در چند دسته بندی قرار بگیرد. به عنوان مثال یکی از ارزهای دیجیتال ممکن است بتواند  استیبل کوین باشد. در عین حال هم با استفاده از بلاک چین پرداخت بین المللی را با سرعت بیشتری به کاربران ارز دیجیتال اعطا کند.

1-پول های دیجیتالی:

این دسته از انواع ارزهای دیجیتال می توانند دقیقا مانند اسکناس های دلاری که تهیه می کنید استفاده شوند. یعنی دقیقا می توانید روی آن ها سرمایه گذاری انجام دهید. یا حتی با استفاده از آن ها اقدام به خرید و فروش کالا ها و خدمات کنید. از آن جایی که بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو اختراع شد، اولین ارز دیجیتالی بود که وارد بازار ارز دیجیتال شد، این ارز به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال در این دسته بندی قرار می گیرد.

فکر می کنید دلیل استفاده از این انواع ارزهای دیجیتال چیست؟. مشخصا باید یک سری ویژگی های متمایز کننده نسبت به اسکناس داشته باشند. که بتوان در آن برتری هایی پیدا کرد. این برتری ها عبارتند از:

  1. عدم نیاز به حمل فیزیکی پول ها
  2. قابلیت انتقال این پول ها در کسری از ثانیه به یک کشور دیگر
  3. امنیت بسیار بالا به همراه سرعت به دلیل استفاده از بلاک چین
  4. رشد قیمتی این ارزها در بازار ارز دیجیتال
  5. حذف واسطه ها و صرفه جویی در زمان و کارمزد

تراکنش با ارز دیجیتال

به مرور زمان افراد متوجه می شوند که خرید با بیت کوین چه مقدار راحت تر از این است که کیف پول خود را در بازار به صورت آزاد حمل کنند. علاوه بر این کارمزد تراکنش بیت کوین بسیار پایین تر از سایر شرکت های ارائه دهنده ی پرداخت بین المللی مانند پی پال است.

زیرگروه ها برای این دسته بندی از این ارزها به ارزهای دیجیتال امن و استیبل کوین ها تقسیم می شود.  دقت داشته باشید که هر ارز دیجیتال نیاز به کیف پول دارد. ازز آن جایی که ارزها همگی کیف پول دارند در انتخاب آن مشکلی پیش نخواهد آمد. چون به عنوان مثال بیت کوین کیف پول های زیادی دارد.

ارزهای دیجیتال امن

ارزهای دیجیتالی هستند که بدون این که ردی از تراکنش باقی بماند، آن را به پایان می رسانند. مهمترین ارز دیجیتال امنی که در بازار وجود دارد، زی کش است. این ارز دیجیتال را می توانید با تراکنش های چند امضا انجام دهید. به این صورت امضای دیجیتالی شما و چند کاربر دیگر با هم ترکیب می شود. مثل این است که امضای کاغذی شما با چند فرد دیگر ترکیب شود. این ترکیب نمی تواند هیچ یک از امضاهای اولیه را نشان دهد. بنابراین در زی کش تراکنش های شما مخفی می ماند.

ارزهای دیجیتال ثابت (استیبل کوین ها)
ارزهای دیجیتال

تتر یکی از ارزهای دیجیتال پایدار یا استیبل کوین است

استیبل کوین ها که معروف ترین آن ها تتر یا USTD است را می توان به عنوان مشابه ترین ارزهای دیجیتال به پول های معمولی که به صورت روزمره استفاده می شود دانست. چون پشتوانه ی این ارزهای دیجیتال دقیقا همین ارزهای فیات مانند دلار و یا کالاهایی مانند طلا است. بنابراین نوسانات این ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان مانند سایر آلت کوین ها نیست. افرادی که کمتر ریسک پذیر هستند می توانند در این ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند!

2-ارزهای دیجیتال کاربردی

تا به حال از نرم افزار هایی استفاده کرده اید که همه یا بخشی از امکانات آن با پرداخت یک مبلغ خاص فعال می شود؟ به عنوان مثال فیلتر شکن ها یا همان VPN ها نرم افزار هایی هستند که می توان استفاده کرد. بدون این که پولی پرداخت کنید. اما افرادی که سرعت بیشتری می خواهند و نیاز به اتصال قوی تری دارند می توانند از نسخه ی پولی یا همان Premium استفاده کنند. با این کار می توانند به درخواست خود برسند. اما این پرداخت ها از چه طریقی انجام می شود؟

سال ها قبل برای این که چنین پرداخت هایی را انجام دهید باید یک سری از روابط را به کار می بردید. تا به عنوان واسطه برای شما VPN را خریداری کنند. اما امروزه می توانید با خریدن توکن های ارز دیجیتال (توکن چیست؟) در صرافی های ارز دیجیتال مانند صرافی شاه کوین به راحتی پرداخت خود را انجام دهید. اما اینطور نیست که همه ی برنامه ها و نرم افزار ها بتوانند از این نوع پرداخت استفاده کنند. برای این که یک نرم افزار یا به طور کلی یک برنامه بتواند از این قابلیت استفاده کند، باید روی بلاک چین بنا شده باشد.

اتریوم

اگر پیگیر ارزهای دیجیتال هستید حتما تا به حال نام ارز دیجیتالی به نام ارز دیجیتال اتریوم را شنیده اید!. این ارز دیجیتال در دسته ی ارزهای دیجیتال کاربردی برنامه ای قرار می  گیرد. بلاک چین اتریوم تعداد زیادی برنامه های مستقل و غیر متمرکز را در خود جای داده است. که می توانند برای پرداخت کاربران خود از توکن های ERC-20 اتریوم استفاده کنند. علاوه بر این خرید اتریوم بسیار راحت است . می توان به سرعت آن را انجام داد.

ارزهای دیجیتال

اتریوم یکی از کاربردی ترین ارزهای دیجیتال است

همه ی این برنامه ها از قرارداد هوشمند استفاده می کنند. به این صورت که بین خودشان و بلاک چین اتریوم یک نوع قرارداد به صورت کدنویسی شده وجود دارد. حالا برای این که بتوان بین پرداخت های کاربران و بلاک چین اتریوم ارتباطی ایجاد کرد، این قرارداد باید انجام شود. در صورتی که همه ی مفادی که در قرارداد نوشته شده است رعایت شود، بلاک چین تایید تراکنش را به وسیله ی یک سری از کاربران انجام می دهد .و خدمات ارائه می شود. در غیر این صورت هیچ تراکنشی صورت نمی گیرد.

3-ارزهای دیجیتال مالی

این دسته از ارزها زیرگروه های بسیار زیادی دارند. با توجه به این که افراد می توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال خدمات مختلفی را تجربه کنند، باید با این دسته به خوبی آشنایی داشته باشند. چون بیشترین تکنولوژی ها و به روز رسانی های کاربردی در این دسته از ارزها انجام می شود. استفاده از قرارداد هوشمند در این ارزها به شدت اختصاصی شده .همچنین می تواند در کارهای روزمره هم به شما کمک کند!

1-پرداخت

یکی از مهمترین استفاده هایی که از ارزهای دیجیتال می شود در مورد پرداخت ها و تراکنش های جهانی است. با توجه به این که روابط سیاسی بین کشور ها می تواند روی شرکت های مختلف ارائه دهنده ی خدمات بین المللی پرداخت بسیار تاثیر گذار باشد، افراد می توانند با استفاده از برخی از ارزهای دیجیتال پرداخت های خود را بدون دردسر انجام دهند. یکی از دلایلی که استفاده از بیت کوین در سال 2020 بسیار زیاد شده همین مورد است!

2-ارزهای صرافی

صرافی های بزرگی مانند بایننس به مرور زمان احساس نیاز به ارزی که بتواند با همه نوع ارز دیجیتالی مبادله شوند داشتند. به همین دلیل ارزهای دیجیتال مخصوص صرافی ها مانند BNB یا همان بایننس کوین ایجاد شد. با استفاده از این نوع ارزهای دیجیتال افراد می توانند به عنوان بیت کوین تریدر یا ترید ارزهای دیجیتال دیگر . به سود ارزهای دیجیتال برسند.

3-ارزهای سرمایه گذاری بلند مدت

ارزهای دیجیتال

برخی از ارزهای دیجیتالی را می توان برای پرداخت بیمه استفاده کرد

همانطور که می دانید سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین سرمایه گذاری ها شناخته می شود. به همین دلیل برخی از ارزهای دیجیتال در فرایندی به نام ICO نوعی عرضه ی اولیه از خود انجام می دهند. که باعث می شود افراد بتوانند یک ارز دیجیتال را با قیمت پایین خریداری کنند و بعد از مدتی آن را با قیمت بالا بفروشند. در این نوع خرید باید به این دقت داشت که وایت پیپر ارائه شده توسط شرکت توسعه دهنده ویژگی های کامل آن ارز دیجیتال را ذکر کرده باشد.

4-ارزهای دیجیتال بیمه

همانطور که گفتیم ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان یکی از مهمترین بخش ها برای صبرفه جویی در زمان و انرژی عمل کنند. به عنوان مثال ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک چین ان ها برای پرداخت بیمه های شما در زمان درست طراحی شده اند. با استفاده از این ارزهای دیجیتال می توانید بدون این که حتی تاریخی یادتان باشد بیمه خودکار خود را پرداخت کنید. این پرداخت در قرارداد هوشمند و بدون دخالت شما انجام می شود. فقط کافی است که همان ابتدا این ارز دیجیتال را خریداری کنید!

جمع بندی

با توجه به این که ارزهای دیجیتالی در حال افزایش هستند، باید انتخاب بین ارزهای دیجیتال خوب و بد را برای سرمایه گذاری یاد داشته باشید. به عنوان مثال ارز دیجیتالی مانند بیت کوین تقریبا به همه ثابت شده است . می توان در آن با خیال راحت سرمایه گذاری کرد. اما ارز دیجیتالی مانند بیت کوین اتم که یک فورک از بیت کوین است بعد از این که عرضه شد با افت قیمت 99 درصدی مواجه شد . همه ی افرادی که در آن سرمایه گذاری کردند سرمایه های خود را از دست دادند!

همانطور که می بینید ارزهای دیجیتال آینده دار و معروفی که در حال حاضر در بازار وجود دارند به طور تصادفی تبدیل به ارزهای دیجیتال برتر نشده اند. اما برای این که بتوانید رابطه ی معناداری بین ارزهای مناسب برای سرمایه گذاری و ارزهای نامناسب پیدا کنید، باید تجربه ی زیادی را در این بازار به دست بیاورید.